Automatyzacja powtarzalnych procesów dzięki RPA

Czas czytania: 2 minut
21 maja 2020
Tomasz Jurgielewicz

RPA (Robotic Process Automation) czyli Zrobotyzowana Automatyzacja procesów to rozwiązanie, o którym pisał Filip w poprzednim artykule pt. 'Automatyzacja analizy systemu dzięki SAP GUI'.

Dla przypomnienia: jest to rozwiązanie oferujące zminimalizowanie manualnych czynności przy powtarzalnych, mało wymagających procesach jak logowanie, określania danych do pobrania, pobieranie danych i łączenie tych czynności z różnych aplikacji i systemów.

Przedstawiamy Wam krótkie video, które pokazuje użycie RPA w przypadku połączenia sił z narzędziem do zarządzania ryzykiem w SAP czyli SAST GRC:

Dobrze, zatem co się zadziało?

1. Został uruchomiony skrypt.
2. Skrypt loguje się do systemu SAP.
3. Następuje przejście do transakcji /n/sast/us_user_activ czyli transakcji, która wywołuje raport „tcode usage by user”. Wygenerowany raport wyświetla transakcje używane przez użytkownika w wybranym okresie.
4. Skrypt wpisuje dane do wyświetlenia w raporcie oraz wybiera wykonanie.
5. Pobiera tabelkę do excela.
6. Wraca do SAP, wywołuje transakcję /n/sast/us_exec_sod czyli transakcję, która wywołuje raport „Used SoD conflicts”. Raport ten wyświetla konflikty SoD z faktycznie wykonanych przez użytkownika transakcji konfliktowych.
7. Ponownie wypełnia dane do raportu i wybiera wykonanie.
8. Zostaje wygenerowana kolejna tabela do excela.
9. Skrypt zaczytuje oba pliki excelowe, przetwarza ich dane i zwraca na końcu listę transakcji dialogowych, które zostały przez danego użytkownika wykorzystane i brały udział w kolizji SoD.
10. W przypadku naszego scenariusza wyrzuca jedynie transakcję SU01, gdyż tylko ta transakcja była używana testowo oraz transakcja SU01 została zdefiniowana jako konfliktowa sama w sobie.

Jakie mamy plusy użycia takiego skryptu?

Na pewno zaoszczędzamy czas na przeklikiwanie się przez raporty i manualne weryfikacje konfliktów. Skrypt robi całą tą pracę za nas. Jednak warto mieć na uwadze iż na samym końcu, osoba odpowiedzialna za administrację uprawnień powinna zapoznać się z finalnymi danymi, przeanalizować ryzyko i podjąć stosowne decyzje co do zaistniałego konfliktu.

autor: Bernadeta Szwarc i Filip Starobrat/Sast Polska Team/

------------------------------------------------------------------------------------------------

WARTO PRZECZYTAĆ RÓWNIEŻ NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA SAP:

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, podziel się nim proszę.
Pozwoli nam to dotrzeć do nowych osób. Z góry dziękujemy!

Zadbamy o cyfrową transformację Twojego biznesu

Chcesz zabezpieczyć swój biznes przed cyberatakami? A może planujesz cyfrową transformację lub poszukujesz specjalistów IT do projektu? Chętnie pomożemy. Jesteśmy tu dla Ciebie. Porozmawiajmy o profesjonalnych usługach IT dla Twojej firmy.
Skontaktuj się z nami
Dane adresowe
ul. Tęczowa 3 , 60-275 Poznań
NIP: 5213683072
REGON: 360098885
Odwiedź nasze social media:
Lukardi 2021. All Rights Reserved. 
Stworzone z
przez BrandUP!