Czy reorganizacja konfliktów SoD i uprawnień SAP musi być bolesna?

Reading time: 5 min.
Bernadeta Szwarc

Projekt Reorganizacji Uprawnień - przykładowe scenariusze

Na ostatniej konferencji poświęconej SAP Security – wskazówki dla bezpieczeństwa dzieliłam się z Państwem wiedzą zdobytą podczas zarówno projektów reorganizacji SoD i uprawnień jak i codziennych zadań w ramach Managed Services. Dla tych z Państwa, którzy nie mogli uczestniczyć w konferencji przygotowałam krótkie podsumowanie.

Na samym początku zadaliśmy sobie pytanie co może być przyczyną decyzji o rozpoczęciu takiego przedsięwzięcia jakim jest Projekt Reorganizacji Uprawnień. Przykładowe scenariusze to:

 1. W firmie doszło do wycieku danych lub oszustwa finansowego wynikającego ze zbyt szerokich uprawnień użytkownika.
  O zdarzeniu dowiedzieliśmy się przypadkiem. O ilu zdarzeniach się nie dowiedzieliśmy?
 2. Doszło do awarii na systemie produkcyjnym – niezamierzony błąd ludzki. Czy uprawnienia były zbyt szerokie? Czy wiemy jak odtworzyć błąd? Czy system przechowuje logi i wiemy jak je czytać?
 3. Bałagan w rolach SAP, utrata poczucia kontroli nad rolami. Dodajemy nowe uprawnienia do ról, nie odbieramy uprawnień. Rezultat: wszyscy mają dostęp do (prawie) wszystkiego.

Pojęcia z zakresu SoD

Przypomnieliśmy sobie również podstawowe pojęcia z zakresu SoD - od ogółu do szczegółu:

Termin Definicja
Matryca SoD zbiór zdefiniowanych oraz opisanych konfliktów uprawnień w danym obszarze (np. FI, TR, SD, HR, Basis)
Konflikt SoD krytyczne zestawienie przynajmniej dwóch procesów biznesowych (np. wystawianie płac + zmiana konta bankowego, otwieranie okresów księgowych + zwalnianie dokumentów do płatności, konfiguracja systemu + import transportu)
Ryzyko opis konfliktu SoD z punktu widzenia biznesowego oraz możliwych konsekwencji wynikających z przypisanych uprawnień
Proces działanie biznesowe (np. otwieranie okresu księgowego, zwalnianie dokumentów do płatności)
Authorization ID zdefiniowane transakcje, raporty, tabele czyli wartości pól SAP sprawdzanych przez silnik zdefiniowanej i skonfigurowanej na systemie SAP matrycy. Wszystko to co chcemy wyłapać jako „krytyczne” w uprawnieniach kontrolowanych użytkowników
Mitygacje
kontrola ryzyk, do których powinien zostać odebrany/zachowany dostęp dla określonych użytkowników; kontrole mogą być manualne, kompensacyjne, automatyczne, zgodne z zasadą „four eyes principle”
SOD Segregation of duties czyli każdy pracownik wykonuje wyłącznie swoją część procesu i nikt nie jest uprawniony do działań wykraczających poza stanowiskowe obowiązki!

Planowanie PRU

Planując PRU należy zaplanować przynajmniej poniższe 5 faz:

 1. Analiza aktualnych konfliktów SoD, problemów autoryzacyjnych, stanu ról, stanu procedur
 2. Planowanie zadań i odpowiedzialności w PRU, nowa Koncepcja Uprawnień
 3. Konfiguracja nowych ról, Firefighter
 4. Testy/Pilot
 5. Start Produkcyjny – Hyper care, dokumentacja ma swoich właścicieli, mitygacje

W trakcie projektu czeka na nas cała masa wyzwań oraz pułapek, na przykład gdy przeanalizujemy krytyczne dostępy na systemie SAP i wykryjemy kto ma przypisany profil SAP_ALL…

Może się okazać, że nie tak łatwo poszczególne osoby będą chciały oddać taki szeroki, wygodny dostęp. Argument: „jestem kluczowym użytkownikiem i potrzebuję szerokiego dostępu na cito w razie awarii na systemie”.
Kolejna niespodzianka dotyczy innego ważnego aspektu w projekcie. Otóż projekt reorganizacji uprawnień i SoD to projekt wybitnie interdyscyplinarny. Aby stworzyć perfekcyjny zespół projektowy musimy zaangażować i podzielić zadania zarówno wśród użytkowników biznesowych jak i technicznych (Zespół Autoryzacji, konsultanci modułowi, developerzy, Basis). Niestety, bardzo często gdy projekt ma w nazwie „autoryzacje” właściciela projektu często przypisuje się w zespołach IT:

Przykłady zestawienia narzędzi standardowych SAP z narzędziami SAST Suite

Po zdefiniowaniu właścicieli tematów i zadań w każdej fazie projektu należy zastanowić się nad odpowiednimi narzędziami, które mogą być przydatne w projekcie reorganizacji uprawnień i SoD. Warto przyjrzeć się dostępnym w SAP oraz na rynku narzędziom, które redukują czasochłonność i automatyzują pracę zespołu projektowego. Poniżej podaję przykłady zestawienia narzędzi standardowych SAP z narzędziami SAST Suite.

 1. Matryca konfliktów SoD – czyli nasz silnik autoryzacyjny. Działania rozpocznijmy od zebrania i udokumentowania procesów krytycznych w organizacji.

  Standard SAP: konfiguracja „Critical combinations” i „Critical authorizations” w SUIM. Weryfikacja wyłącznie na poziomie dostępu do Tcode’a (transakcji).
  SAST Suite: gotowa biblioteka konfliktów SOD (ponad 300 zdefiniowanych konfliktów) z podziałem na moduły SAP. Weryfikacja na poziomie dostępu do Tcode’a + obiekt uprawnień + wartość pól obiektu uprawnień.

Przykład wycinka matrycy HR w SAST Suite:

Fragment biblioteki krytycznej autoryzacji – transakcja PA30 + obiekt autoryzacyjny wraz z krytycznymi transakcjami:

 1. Zarządzanie rolami SAP – podczas projektu reorganizacji uprawnień często będziemy tworzyli nowe role lub modyfikowali istniejące

  Standard SAP: tworzenie i modyfikacja ról według potrzeb i zdefiniowanych (jeśli są) stanowiskach - PFCG

  SAST Suite: gotowe do użycia role szablony (wgrywane na system standardowym transportem SAP) – z podziałem na role biznesowe, techniczne, moduły SAP oraz stanowiska

  Rezultat: Ujednolicona konwencja nazewnictwa ról + Obszerny opis roli:


 1. Zarządzanie rolami SAP – w przypadku prężnie rozwijających się spółek pojawiają się mini projekty związane z rolloutami. Należy wówczas zorganizować nowe uprawnienia dla nowych poziomów organizacyjnych.

  Standard SAP: Należy utworzyć role referencyjne, na których bazie tworzy się role pochodne z nowymi poziomami organizacyjnymi – kopiowanie ról + manualna modyfikacja w PFCG

  SAST Suite: Zdefiniowanie ról referencyjnych + utworzenie orgsetów z wartościami nowych poziomów organizacyjnych + automatyczne utworzenie ról pochodnych

  Automatyczne tworzenie ról z nowymi poziomami organizacyjnymi:

Rezultat: po zdefiniowaniu wartości w orgsecie automatyczne utworzenie roli o nazwie: YFI_C_AC00:AA-DAILY wraz z uzupełnionymi poziomami organizacyjnymi

 1. Trace – używamy tej funkcjonalności celem prześledzenia działań użytkownika na systemie względem wykorzystywanych autoryzacji

  Standard SAP: ST01 lub SM20 (Security Audit Log), SU53, STUSOBTRACE

  SAST Suite: możliwość rozpoczęcia śledzenia dowolnych użytkowników z jednego dashboardu + pełne dane dotyczące wykonywanych czynności + utworzenie roli z trace’a

  Śledzenie użytkownika + tworzenie roli z wykorzystywanych uprawnień + wyświetlenie brakujących uprawnień

Rezultat: utworzenie roli z prześledzonego na wybranym użytkowniku trace’a.

Podsumowanie

Nie zapominajmy o pozostałych wyzwaniach Projektu Reorganizacji Uprawnień:

 • Koncepcja Uprawnień – utrzymanie – ten dokument to „żywy organizm”
 • Procesy zarządzania uprawnieniami i użytkownikami
 • Wyłonienie właścicieli obszarów oraz ról
 • Cykliczne kontrole SoD i uprawnień – przynajmniej raz w roku
 • Utrzymanie ciągłości nowego systemu uprawnień i SoD

Zapraszamy do kontaktu

Gdyby zainteresowało Państwa szczególnie któreś z omówionych zagadnień, serdecznie zapraszam do kontaktu. Do usłyszenia na kolejnej konferencji SAP Securitywskazówki dla bezpieczeństwa!

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, podziel się nim proszę.
Pozwoli nam to dotrzeć do nowych osób. Z góry dziękujemy!

Zadbamy o cyfrową transformację Twojego biznesu

Chcesz zabezpieczyć swój biznes przed cyberatakami? A może planujesz cyfrową transformację lub poszukujesz specjalistów IT do projektu? Chętnie pomożemy. Jesteśmy tu dla Ciebie. Porozmawiajmy o profesjonalnych usługach IT dla Twojej firmy.
Skontaktuj się z nami
Darmowy e-book

Wszystko, co musisz wiedzieć
o migracji z SAP ERP na SAP S/4HANA

Nasz zespół ekspertów przygotował dla Ciebie
e-poradnik, dzięki któremu zrobisz to łatwo, bezboleśnie i bez szkody dla bezpieczeństwa
Twojej firmy.

To praktyczna wiedza podana w przystępnym
języku - zupełnie za darmo.
Pobierz darmowego e-booka
Address Information
ul. Tęczowa 3 , 60-275 Poznań
NIP: 5213683072
REGON: 360098885
Visit our Social Media:
Lukardi 2021. All Rights Reserved. 
Made with