Lukardi

Hur ECC-användarbehörigheter påverkar kostnaden för S/4 HANA-licenser i Rise with SAP-modellen

Udostępnij

Wstęp

Na początku garść podstawowych informacji o tym, dlaczego temat z tytułu niniejszego wpisu powinien zainteresować każdą firmę obecnie posiadającą system SAP ECC, która do tej pory nie zmigrowała się do S/4:

  • Gartner podaje, że od 2026 roku (zegar tyka) 90% oferowanych nowych instalacji przez SAP będzie w modelu Rise with SAP (w dalszej części „RWS”),
  • model Rise with SAP to usługa chmurowa, która o ile jest niczym innym jak „zwykłe S/4” (tylko że w chmurze), to zmienia się sposób rozliczenia z SAP,
  • w modelu RWS zmieniają się zarówno typy licencji użytkowników nazwanych, jak i (co najważniejsze) sposoby licencjonowania,
  • w przypadku, gdy role w ECC nie są optymalne, to przez cechę RWS – możesz liczyć się ze zwiększeniem kosztów licencji od 50-150% (według badań USU)
  • istnieją narzędzia, które są w stanie znacznie zoptymalizować zarówno koszty licencji (USU Optimization for SAP) jak i do granic możliwości bezboleśnie przeprowadzić projekt optymalizacji ról stanowiskowych (Pathlock Role Management).


FUE Full Use Equivalent


Zmiana z ECC do RWS to między innymi wprowadzenie pojęcia FUE.
Jest to nowy sposób rozliczania licencji użytkowników nazwanych o możliwość elastycznego wyboru licencji zgodnie z kluczem poniżej:

  • Developer Access (1 user = 2 FUE),
  • Advance Use (1 user = 1 FUE)
  • Core Use (1 user = 1/5 FUE)
  • Self-service Use (1 user = 1/30 FUE).

 

I dla szybkiego przykładu trochę więcej prostej matematyki.

  • 1 FUE = 5 Core Use,
  • 2 FUE = 1 Developer Access,
  • 1 FUE = 30 Self-service Use,
  • 4 FUE = (1 Developer Access) + (5 Core Use) + (30 Self-service Use)


Zwracam uwagę, że Advance Use to nie do końca Professional User znany z ECC, a Core Use adekwatnie nie jest tym samym, co Limited Professional User z ECC.

Dlaczego?

Należy wziąć pod uwagę zmiany, które dotyczą definicji tego, co oznacza każdy z typów użytkowników. Jeśli do tej pory użytkownik ECC miał przypisaną licencję Professional User, ze względu na to, że realizuje procesy sprzedażowe w module SD, to wcale nie musi mieć Advanced w RWS. Jeśli wykonywałbyś proste przenoszenie licencji dla tego użytkownika w oderwaniu od definicji S/4 – możesz przepłacić na licencjach.

Dlaczego?

Ponieważ licencje w S/4 (zarówno w modelu S/4 onprem jak i Rise) definiują aktywności sprzedażowe dla typów licencji niższych niż Professional.

I tak dla Core Use:

  • Sales Billing,
  • Sales Contract Management,
  • Sales Lead Management.


Oznacza to, że jeśli przeniesiesz użytkownika (wedle przykładu powyżej) – sporo przepłacisz.
Warto zatem przyjrzeć się zmianom kontekstowym tego, jakie konkretnie licencje będzie potrzebował konkretny użytkownik na bazie tego, jakie aktywności używa (albo będąc precyzyjniejszym – do czego ma dostęp).

Pułapka – zmiana z „usage based” na „authorization based”.

To teraz najważniejsze – do tej pory każda z licencji użytkownika w ECC była rozliczana na podstawie tego, jakich transakcji użytkownik użył.

W RWS zmiana jest kolosalna, spójrzmy na definicję:

„Full Usage Equivalent (FUE) means the number that corresponds to the number of individuals authorized to access specified solution capabilities.”

Podkreśliłem najważniejsze – w RWS nie jest ważne, czy użytkownik wykonał jakąś czynność. Ważne jest czy ma do niej dostęp.

Tak, to autoryzacje są kluczem do rozliczenia licencji. Co to oznacza? Jeśli autoryzacje (role) są zbyt duże – wtedy w oczywisty sposób przepłacamy za licencje.


Usługa SAP STAR


SAP oferuje zmapowanie licencji z ECC na RWS za pomocą usługi SAP STAR.
Przyjrzyjmy się prostemu algorytmowi działania:

Czytamy to następująco – bierzemy autoryzacje konkretnego użytkownika z ECC i mapujemy to na RWS. Za pomocą tej usługi otrzymujemy listę docelowych licencji (i na koniec liczbę FUE do zakupu).


Doświadczenie autoryzacji


Z naszego doświadczenia wynika, że przeciętna firma nieadresująca do tej pory projektów autoryzacji mierzy się z problemem zbyt dużych uprawnień. Wartość użytkowanych transakcji to około 10%.
Reszta to niepotrzebne dostępy, które mogą generować konflikty uprawnień lub właśnie wzrost (niepotrzebny) kosztów docelowych licencji SAP.

To co warto jeszcze raz podkreślić – jeśli dziś masz nieoptymalne autoryzacje w ECC, najpewniej doprowadzi to do wzrostu kosztów oferty Rise with SAP. Zatem istotne jest uporządkowanie dostępów ZANIM rozpocznie się docelowe analizowanie BOMu licencyjnego od SAP.


Podprojekt – Automatyzacja projektu reorganizacji uprawnień


Sporym koszmarem każdej organizacji działającej z SAP są projekty reorganizacyjne.
Najczęściej konotowane są z długim czasem prowadzenia projektu (raczej setki dni pracy konsultantów + zasoby po stronie firmy). Dodatkowo konieczność przekazywania aktualnych informacji o procesach i transakcjach używanych w firmach – musimy wyznaczyć osoby z firmy, które muszą przestać przez jakiś czas zajmować się bieżącymi zadaniami. I jeszcze okres newralgiczny – testowanie nowych ról (to moment, który może, jeśli były błędy w poprzednich krokach, spowodować, że użytkownicy nie będą mogli wykonać swoich procesów biznesowych).

Dlatego warto wspomóc się rozwiązaniami, które optymalizują do granic możliwości projekt.
Z naszego doświadczenia – nawet o 80% czasu w porównaniu do manualnych projektów reorganizacji autoryzacji.

Projekty reorganizacji realizujemy za pomocą narzędzia Pathlock Role Management.
Narzędzie służy do optymalizacji i automatyzacji każdego z kroku powstawania nowej roku. Jednym słowem panujemy nad koncepcją autoryzacji (utrzymanie dokumentacji, workflow akceptacyjne, konwencja nazwnicza, stanowiska i odpowiedzialności).


Jaki jest cel?


Nowe role stanowiskowe, które są dopasowane do rzeczywistych potrzeb biznesowych użytkowników, bazując na danych historycznych.

Proces wysokopoziomowo:

  • logiczne odwzorowanie struktury organizacyjnej,
  • analiza aktywności użytkowników,
  • automatyczna propozycja ról master dla stanowisk,
  • workflow akceptacyjne wraz z analizą SoD,
  • testy,
  • dokumentacja,
  • cykl życia roli – zmiany


Cykl projektu wygląda tak:


A przykładowa formatka z wysokopoziomowymi rolami stanowiskowymi wygląda tak:


Podprojekt – optymalizacja licencji


Za pomocą USU Optimization for SAP oraz dedykowanych rulestów (w narzędziu) dostajemy możliwość panowania nad przypisaniem odpowiednich licencji w SAP (nie ma znaczenia czy ECC czy S/4)

Narzędzie USU Optimization for SAP jest dostarczane wraz z bibliotekami definicji konkretnych typów licencji względem transakcji i obiektów autoryzacyjnych przypisanym do konkretnej licencji. Oczywiście w przypadku posiadania transakcji customowych (nie ma SAPa bez Z*), dopisujemy do definicji te parametry Tcodów lub obiektów autoryzacyjnych, które są odpowiednie dla danego typu licencji.

Przykładowo jak wygląda konkretna definicja licencji dla przykładu Core Use (1/5 FUE):

W drugim wierszu – definicja transakcji, do których dostęp ma konkretny użytkownik. Szczegółowa lista otwiera się z zawartością opisującą wymagane dostępy:

Mamy też warstwę symulacji:


Oszczędności – jeszcze przed ofertą na migrację


Takie podejście pozwala oszczędzić koszty licencji w Rise with SAP od 50% do nawet 150%. Bo optymalizujemy licencje przed migracją (nawet przed ofertowaniem), i wiemy doskonale jakich licencji będziemy potrzebować.

Co dalej, jak żyć?

Jest kilka możliwości. Zapraszamy do:

 

Hur ECC-användarbehörigheter påverkar kostnaden för S/4 HANA-licenser i Rise with SAP-modellen

Tomasz Jurgielewicz

Head of Security Department w Lukardi. Od 10 lat prowadzi zespół specjalistów SAP Security, dostarczając kompleksowe usługi i narzędzia do zabezpieczenia systemów SAP oraz optymalizacji licencji. Doświadczenie w obszarze: - identyfikacji konfliktów uprawnień i reorganizacji autoryzacji, - identyfikacja podatności SAP, - integracja rozwiązań SIEM z SAP, - optymalizacja licencji SAP.