Lukardi

SAP - vad är det?

Udostępnij

Mimo złożoności systemu SAP, można go opisać w stosunkowo prosty sposób jako zintegrowany modułowy pakiet oprogramowania służący do analizowania oraz planowania zasobów przedsiębiorstwa. Składa się z szeregu aplikacji gromadzących, przetwarzających i analizujących dane z całej firmy

Został stworzony w latach siedemdziesiątych przez niemiecką firmę Systemanalyse und Programmentwicklung jako pierwsze tego typu oprogramowanie do zarządzania firmą.
W odniesieniu do samego systemu zamiennie z SAP używa się powszechnie nazwy ERP lub ERP SAP. Przez wiele lat głównym produktem SAP było oprogramowanie z zakresu SAP R3. Począwszy od 1995 roku, dostępne są także systemy SAP po polsku.

SAP – zrozumieć system ERP

Systemy ERP dotykają kluczowych kwestii związanych z funkcjonowaniem firmy: finansami, zasobami ludzkimi, logistyką i controllingiem; dla kilkunastu różnych branż stworzono ponadto dedykowane systemy SAP: PPOŻ, logistyczne, produkcyjne itp.

Aby ułatwić wdrożenie systemu SAP, dla początkujących stworzono wersję demonstracyjną. Daje ona doskonały wgląd w działanie narzędzia, jakim jest program SAP – demo zostało oparte na danych fikcyjnej firmy. Dzięki temu można bezpiecznie nauczyć się poruszać w systemie SAP – szkolenie nie wpływa bowiem w żaden sposób na funkcjonowanie organizacji.

Możliwości systemu SAP

Pełna modułowość oraz możliwość integracji rozwiązań SAP ERP w oparciu o jedną bazę danych daje możliwość wdrożenia z wykorzystaniem poszczególnych komponentów systemu i dopasowania ich do potrzeb danej firmy.

Dzięki korzystaniu z jednej bazy wgląd w dane każdego działu firmy oraz wykonywanie takich czynności jak np. wykonywanie analiz, zarządzanie listą płac, dbanie o rachunkowość, sprzedaż czy dostawy, jest możliwe z dowolnego miejsca, co znacznie poprawia płynność pracy w średnim lub dużym przedsiębiorstwie

Jak działa system SAP?

Dzięki systemowi SAP procesy zachodzące w firmie zostają zintegrowane – możliwe staje się tworzenie i edytowanie danych dla każdego sektora w tym samem czasie.

Integracja ta możliwa jest dzięki stworzeniu wspólnej bazy danych, która może być w tym samym czasie wykorzystywana przez wszystkie jej komórki. Każda może dokonywać własnych zmian w bazie, przez co wymiana informacji zostaje znacznie przyspieszona, a współpraca poszczególnych działów i pracowników – usprawniona i poprawiona.

H2 SAP – moduły

System zarządzania ERP może być dostosowywany do potrzeb danej firmy w zależności od profilu jej działalności. Obecnie dostępne są następujące moduły:

     

      • POS (Profesjonalna Obsługa Klienta) – przeznaczony do wykorzystywania w trakcie sprzedaży.

      • Shop Manager – moduł dla sieci sprzedaży, dający możliwość łatwego zarządzania znajdującym się w takiej sieci sklepem i efektywnego wykorzystywania stanów magazynowych dzięki danym analitycznym i informacjom o produktach – poszczególne serie i partie posiadają m.in. własny numer. SAP Shop Manager ułatwia także kontrolę pracy personelu.

      • Szeryf24 – moduł stwarzający możliwość szybkiego wykrywania nadużyć i kontrolowania operacji przeprowadzanych na kasie lub komputerze.

      • Dystrybucja – pozwala tworzyć i analizować raporty magazynowe, wprowadzać nowe produkty, dokonywać przesunięć między magazynem centralnym i sklepami będącymi częścią sieci sprzedaży.

      • Centrala – moduł przeznaczony dla managerów sieci sprzedaży, usprawniający system planowania oraz kontroli sprzedaży.

      • Personel – narzędzie dla działu kadr, pozwalające na obsługę list płac oraz tworzenie raportów i sprawozdań. Zawiera wszystkie informacje na temat pracowników

      • Finanse – moduł wykorzystywany w dziale księgowości oraz zarządzania finansami. Umożliwia prowadzenie pełnej księgowości.

      • CRM – moduł integrujący wszystkie procesy dotyczące obsługi klienta, pozwalający budować oraz zarządzać relacjami z klientami.

      • B2B – system informatyczny do wymiany informacji między firmami. Umożliwia on automatyzację procesu składania i realizacji zamówień hurtowych

    Praca w systemie SAP

    Dzięki modułowej strukturze system ERP SAP jest rozwiązaniem, w którego ramach dana firma może zakupić wyłącznie te funkcje i komponenty, z których będzie naprawdę korzystać. Elementami systemu ERP, które również są elastyczne, a co za tym idzie – ułatwiające pracę – są także widoki, formatki, procesy biznesowe oraz szeroko pojęte funkcjonalności umożliwiające tworzenie dedykowanych rozwiązań.

    SAP – rodzaje

    SAP Księgowość

    Dzięki modułowi księgowemu w SAP możliwe jest efektywne zarządzanie budżetem i majątkiem średniej lub dużej firmy, a co za tym idzie – kontrola nad jej płynnością finansową. Dzięki automatyzacji procesów księgowych sporządzanie sprawozdań jest szybkie i rzetelne.

    SAP Logistyka

    SAP TM (Transportation Management) stworzono dla obsługi logistyki; daje on możliwość wspomagania procesów sprzedaży i zaopatrzenia oraz dokładnego planowania wszelkich procesów logistycznych.

    SAP Produkcja

    Zapewnia elastyczność oraz efektywność produkcji dzięki jej planowaniu, kontroli oraz wdrażaniu. Technologia SAP oferuje pasujące do większości zakładów produkcyjnych metody oraz przepływy pracy.

    SAP HR

    Program SAP HR jest modułem mającym na celu wspieranie obszaru kadrowo-płacowego. Może on funkcjonować jako jeden z modułów w stosowany.

    Tomasz Jurgielewicz

    Head of Security Department w Lukardi. Od 10 lat prowadzi zespół specjalistów SAP Security, dostarczając kompleksowe usługi i narzędzia do zabezpieczenia systemów SAP oraz optymalizacji licencji. Doświadczenie w obszarze: - identyfikacji konfliktów uprawnień i reorganizacji autoryzacji, - identyfikacja podatności SAP, - integracja rozwiązań SIEM z SAP, - optymalizacja licencji SAP.